اطلاعات مطلب
29 آذر 1388

ماه محرم

دسته بندی: ⥀ شعر و متون ادبي

به نام خدا
محرم ماه خون بر شمشیر...
دو دیده اشک، باران است ، محرم
ز سوگ ، جمله یاران است ، محرم
جهان می بارد ، اشک ، داغ یاران
ز ظلم ، نابکاران است ، محرم
ز رقص و تیر و نیزه جنگ و میدان
نظر بر تیغ ، برّان است ، محرم
نه رحمی باشد آنجا از یزیدان
عدو را سینه حیران است ، محرم
شکوه و بس عزاداری ، نمایان
به ماتم نوحه خوانان است ، محرم
جوان و پیر و کودک سینه ، عاشق
جهان را جمله نالان است ، محرم
حسین(ع) و جمله یاران شهیدش
محرم راه آنان است ، محرم
هدف بر آن گلوی ناز اصغر
کمان بر چله لرزان است ، محرم
به اشک زینب از نعش برادر
به زخم ، سم و پالان است ، محرم
گلو بس تشنه از شط فرات است
به راهی ، ساقی ، جانان است ، محرم
عمویی ، تشنه و با مشک ، آبش
اسیر ، بر تیر و پیکان است ، محرم
ز قدرت زور و بازوی ، ابوالفضل
مروّت تا دم جان است ، محرم
دو طفل مسلم از درد شکنجه
به بندی ، آهی ، پنهان است ، محرم
به زخم و نام قاسم تازه داماد
به عقدش ، حجله باران است ، محرم
تن خونین ، به آن خار مغیلان
به صحنه دیده سوزان است ، محرم
شهادت گشته کامل با محرم
به رمز و ریشه شاهان است ، محرم
نویسد ‹ طاهری› از ماه هجران
سخن در شعر فراوان است ، محرم
***
میر حمزه طاهری هریکنده ای (نوپا)

ابر تگ‌ها: شعر ماه محرم

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 3573
 • نويسنده: arash
 • تاريخ: 26 آذر 1388
26 آذر 1388

درباره لنگرود

دسته بندی: شهرستانها

درباره لنگرود

لنگرود ، شهری است که بین آبی خزر و استواری لیلا کوه ، مجنون وار نشسته است و خونگرمی شالیزارهایش ، با خونسردی باغهای چایش ، به هم آمیخته ؛ و دیدن چهرة مهربان و همیشه بهاری مردمانش ـ با آن نگاه‎های روشنشان ـ آرزوی تمام کسانی است که یکبار نان و نمکی از سفرة اخلاصشان خورده باشند . لنگرود ، شهر شمخالهای آویخته ، تورهای مندرس صمیمی ، باغهای پرتقال ، رنگارنگی لباسهای روستایی ، عطر بلال و پونه و ... مردمانِ شور و عشق و ایثار است . مقبرة دوازده امام زادة به شهادت رسیده ، بر بلندای ملاطش ، ریشه داری « تشیع » را درخاک پاک قلبهای مردمش ، نمایانگر می‎کند و آفتاب ، به یاد شهیدانش هر غروب ، خون می گرید لنگرود شهر ابریشم و شعر و رنج است . پروانه ها بر تبسم گلهایش پیله می کنند و شعور ، در مقابل شعرش ، به زانو در می آید و « برنج » آینة رنج سالیان طولانیِ لبخند پینه بر دستانشان است . شهرستان لنگرود یکی از شهرهای زیبای استان گیلان می باشد. این شهر دارای فرزانگان، دانشمندان، شعرا و شهدای زیادی بوده و آثار تاریخی فراوانی دارد که نشان از قدمت و اهمیت این شهر ساحلی است،به همین دلیل از قدیم الایام مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است. ما برای آشنایی مقدماتی با تاریخچه تلخ و شیرین این شهر و شناخت بزرگان و دانشمندان آن طراحی این سایت را شروع کردیم و سعی در جهت معرفی شخصیت ها و مکان های تفریحی ، گردشگری و فرهنگی آن نمودیم تا مورد رضایت شما عزیزان قرار گیرد.لنگرود شهری زیبا در شمال ایران با مردمی با فرهنگ نام لنگرود برای نخستین بار در سال 512 هـ. ق در متون تاریخی ذکر شده است. این سال مصادف با مرگ سلطان محمد پسر ملک شاه آلب ارسلان است. در دوره صفویان، خصوصاً در دوره سلطنت شاه عباس اول، شهر لنگرود مرکز حوادث مهمی بوده است. فرار احمد خان حاکم لاهیجان از لنگرود و دستگیری اعضای خانواده وی توسط کیا فریدون حاکم گیلان و تحویل آنها به شاه عباس، از جمله رویدادهای مهم این دوره شهر است. نادر برای سرکوب تاتارهای شرق مازندران و توسعه تجارت و دستیابی به دریا، لنگرود را برای ایجاد پایگاه دریایی و کارخانه کشتی‌سازی انتخاب کرد و در توسعه آن کوشید. در زمان قاجار نیز لنگرود مورد توجه قرار گرفت. این شهر، امروزه یکی از مناطق مهم استان گیلان است و در میان شهرهای شرق گیلان از موقعیت جالب توجهی برخوردار است
درباره لنگرود
شهرستان لنگرود با وسعتی حدود 900 کیلومترمربع در ناحیه شرق گیلان قرار گرفته است و فاصله آن با مرکز استان 60 کیلومتر است. لنگرود از شمال به دریای خزر، از جنوب و غرب به لاهیجان و از شرق به رودسر منتهی می‌گردد. لنگرود دارای قدمت تاریخی زیادی است و نام آن حدود 900 سال قبل (512 هجری قمری) در کتب تاریخی آمده است. بافت قومی مردم لنگرود گیلک و به زبان گیلکی با لهجه بیه پس تکلم می‌کنند. از نوشته‌های تاریخی چنین استنباط می‌شود که زمین‌های اطراف لنگرود باتلاقی بوده و ساخت و ساز را دچار مشکل می‌نموده اما به مرور زمان و توسعه تجارت در گیلان، لنگرود هم رونق یافته و در زمینه‌های کشاورزی خصوصاً کشت کنف از شهرهای مهم محسوب گردیده، همچنین در زمینه صنعت دارای صنایع فلزی از جمله تفنگ سازی (شکاری) بوده که به علت مرغوبیت و کیفیت، خریدران زیادی داشته است. رابینو جهانگرد معروف درخصوص لنگرود چنین می‌نویسد: «کناره‌های رودخانه لنگرود زیباترین منظره‌ای است که من در ایران دیده ام». لنگرود دارای هشت محله به نام‌های فشکالی محله، سوتال محله، درب مسجد، کاسه‌گر محله، قصاب محله، گشته مردخال، انزلی محله و راه پشته است که هر یک دارای اعتبار خاصی است. بندر چمخاله که در شش کیلومتری لنگرود قراردارد از جاذبه‌های گردشگری است و همانند دیگر بنادر دارای فعالیت‌های تجاری بوده که در حال حاضر بسیار محدود است. طبیعت مناسب سبب گردیده مردم لنگرود به کارهای کشاورزی علاقه‌مند باشند. از محصولات عمده لنگرود می‌توان انواع برنج، چای، صیفی‌جات را نام برد. همچنین صید ماهی در این شهر رایج است. بازار هفتگی لنگرود در روزهای شنبه و چهارشنبه با استقبال فراوان برگزار می‌گردد لنگرود با وسعتی حدود 900 کیلو متر مربع و جمعیتی بالغ بر 140000 نفر در فاصله 50 کیلو متری رشت , در دشت باز وسیعی واقع شده که با دریا حدود 10 کیلو متر فاصله دارد . چمخاله یکی سواحل زیبای این خطه محسوب می شود که در پانزده کیلومتری شهرستان لنگرود واقع شده و ساحل نیلگون و آرام آن استراحتگاه مسافران بسیاری در فصل تابستان است
شهرستان لنگرود با 441 کیلومتر مربع وسعت، دارای سه شهر به اسامی لنگرود، کومله، شلمان و یک بخش مرکزی است و بخش مرکزی از 6 دهستان 231 آبادی (شامل روستا و مزرعه). تشکیل شده است که عبارتند از: 1- چاف با 15 آبادی،2-دریاسربا 90 آبادی،3-دیوشل با 23 آبادی،4-کومله با 111 آبادی،5-گل سفیدبا 14 آبادی، 6-لات لیل با 57 آبادی.

 
 
لنگرود در طول 30ً و 10َ و 50َ و عرض 11 و 37 جغرافیایی، در ارتفاع 21 متر از سطح دریای خزر قرار دارد. این شهرستان بر روی جلگه ای سرسبز و 10 کیلومتر با دریای خزر فاصله دارد و در قسمتهای جنوبی آن کوهپایه های جنوبی آن جنگلی دیده میشود.لنگرود که یکی از شهرهای مذهبی گیلان است. در فاصله 60 کیلومتری رشت (مرکز استان) واقع شده است و از طرف شمال و غرب به شهرستان لاهیجان،از طرف شرق به دریای خزر و از طرفی به شهرستان رودسر، و از طرف جنوب به شهر املش (از شهرهای رودسر) منتهی میگردد.
لنگرود در 25 شهریور سال 1338 ه. ش از لاهیجان جدا شد و با روستاهای تابع به صورت شهرستان مستقلی درآمد.

نامگذاری لنگرود

نام لنگرود برای اولین بار در سال 512 ه. ق ذکر گردیده یعنی سال مرگ سلطان محمد بن ملکشاه سلجوقی و آزاد شدن ((فرامرز بن مردانشاه لنگرودی)) از زندان. به دو دلیل این شهر را لنگرود گفته اند:

1- اینکه لنگرود در ابتدا لنگرگاه بوده است.
2- لنگرود نام رودخانه ای است در جوار شهر که به دریای خزر می ریزد.
شاید نام رودخانه نیز به این سبب بوده است که کرجی ها می آمدند و در آن بارگیری می کردند.

جمعیت
در سال 1275 ه.ق /1230 ش.، یعنی حدود یک قرن و نیم پیش جمعیت این شهر دو هزار نفر بوده است. اما در سرشماری عمومی نفوس سال 1375 ه.ش چمعیت این شهرستان به 135922 نفر رسیده که از این تعداد 65973 نفر در شهر لنگرود زندگی می کنند.

نژاد،زبان، دین

اهالی لنگرود دارای نژاد آریایی هستند و به زبان فارسی با گویش گیلکی سخن می گویند و دینشان اسلام، و شیعه اثنی عشری، و علاقه مند به خاندان پیامبر گرامی اسلام می باشند.

تقسیمات کشوری

شهرستان لنگرود با 441 کیلومتر مربع وسعت، دارای سه شهر به اسامی لنگرود، کومله، شلمان و یک بخش مرکزی است و بخش مرکزی از 6 دهستان 231 آبادی (شامل روستا و مزرعه). تشکیل شده است که عبارتند از: 1- چاف با 15 آبادی،2-دریاسربا 90 آبادی،3-دیوشل با 23 آبادی،4-کومله با 111 آبادی،5-گل سفیدبا 14 آبادی، 6-لات لیل با 57 آبادی.
 
 
تالاب زیبا و طبیعی کیاکلایه با انواع پرندگان دریایی
بوستان تفریحی فجر که در قسمتی از تالاب ایجاد گردیده است
لیلاکوه خواستگاه دوستان طبیعت
مجتمع ساحلی با فضایی آرام و دلنشین در چمخاله
اماکن دیدنی لنگرود
پل خشتی لنگرود «خشته پل» یا «خشته پورد» معروف به پل «حاجی آقا پرد» که احتمالاً در ساخت این پل نقش موثری داشته است مربوط به دوره ایلخانیان است. این پل «راه پشته» را به مرکز شهر متصل می‌کند.
مسجد جامع لنگرود که تاریخ ساخت در مسجد مربوط به سال 1001 هجری قمری است.
بقعه آقا سید محمود (سفید آستانه) از سادات متدین منطقه واقع در بلوار لنگرود به رودسر.
بقعه آقا سید محمدتقی کوشالشاد از نوادگان امام موسی کاظم (ع) واقع در کوشالشاد لنگرود.
خانه منجم باشی حاکم لنگرود که رابینو باغ این خانه را بی‌نظیر توصیف نموده است.
خانه دریا بیگی که از شاهکارهای هنر دوران قاجاریه است.
قلعه دزدبن (دزبن) دز به معنای دژ و قلعه است.

مشاهیر لنگرود
میرزامحمدصادق منجم‌باشی لنگرودی
میرزا عبدالوهاب منجم‌باشی لنگرودی
میرزامهدی خان منجم‌باشی لنگرودی
اسحاق خان مشکوه‌السلطنه
دکتر محمدجعفر جعفری لنگرودی
محمود پاینده لنگرودی
دکتر ابراهیم‌زاده معبود
آیت الله العظمی سید مرتضی مرتضوی لنگرودی
دکترعلی جنابی
نجم الدین ابوالحمد
محمد علی لنگرودی (رانکوهی)

 
خلاصه:سابقة تاریخی شهرلنگرود، بررسی دوران رشد و رونق شهر، محصولات بازار، معرفی معماری محلی و بناهای تاریخی: 1- پل شاه‌عباسی، 2- مسجد جامع و مسجد حاجعلی (ازدوران ایلخانان و صفویان)، 3- مسکن دریابیگی از اوایل قاجاریه.
جغرافیای تاریخی لنگرود

نوشتة علاء الدین آذری دمیرچی دکتر در تاریخ

شهرستان لنگرود در استان گیلان و مابین دو شهرستان لاهیجان و رودسر قرار دارد در کتب جغرافیایی قدیم مانند مسالک الممالک و معجم البلدان و حدود العالم و غیره اشاره‌ای دربارة این شهر نشده و فقط کم و بیش در خصوص قصبه ملاط که در حدود چهار کیلومتر لنگرود واقع است سخن به میان آمده است. مؤلف تاریخ طبرستان(1) می‌نویسد:

«چون گرگین مقام آنجا ساخت خربندگان او به چراخور به استرآباد می‌آمدند و از دینار جاری تا به ملاط که حد طبرستان است به طول و عرض کوهها کشیده از ری و قمس تا ساحل دریا جمله معمور و دیها به یکدیگر متصل بود».
قصبة لنگرود در دورة سلجوقیان و خوارزمشاهیان جزئی از لاهیجان مرکز ولایت بیه پیش(بی‌پیش) بوده و بوسیلة سلاطین محلی یعنی سادات کیا(2) اداره می‌شده است.
در کتاب تاریخ عالم آرای عباسی(3) در مورد جنگ فرهاد خان سردار سپاه شاه عباس اول با خان احمد گیلانی حکمران شجاع و ادب پرور گیلان نامی از لنگرود می‌برد..
«خان احمد بعد از رفتن لشگریان از نقود و جواهر و اسباب خزاین و طلاآلات و نقره‌‌آلات آنچه دست مکنتش به آن می‌رسید فراهم آورده به جانب لنگرود و رودسر فرستاد که در کشتی نهاده و آماده فرار باشد. و مخدرات حرم را مصحوب کیا فریدون که از امرای معتبر گیلان و درگاره سالار حرم بود از لاهیجان بیرون فرستاد و خود منتظر بود که از پردة غیب چه صورت روی نماید».
شاه عباس که مادرش از سادات مرعشی مازندران بود با این دو ایالت یعنی گیلان و مازندران علاقة وافری داشت و در هر فرصتی که دست می‌داد به این نواحی مسافرت می‌نمود و گاهی هم برای شکار رنج سفر را تحمل می‌کرد و به گیلان می‌آمد. «چند روزی هوای سیل دریا کنار و نشاط شکار خوک در خاطر همایون جای گرفته در جنگل گیلان محلی است که خوک بسیار می‌باشد و همیشه حکام گیلان در فصل بهار به شکار آن خوکسار رفته خوک بسیار صید می‌نمایند و به شکار زنگول اشتهار دارد و فی الواقع تماشای غریبی است راغم حروف در صیدگاه در ملازمت اشرف بود و ملاحظه نمود که حضرت اعلی ده پانزده خوک بزرگ قوی هیکل که هریک برمثال گاوی بودند به نوک ناوک دل دوز شکار فرمودند»(4).
در دوره تسلط افاغنه، گیلان بوسیلة قوای روسیه اشغال شد ولی بعدها نادر با یک اخطار رسمی آنها را از این ناحیه راند(5).
در زمان سلطنت نادر شاه افشار لنگه رود مورد توجه قرار گرفت و مرکز نیروی دریایی شمال گردید در کتاب جهانگشای نادری(6) کمترین اشاره‌ای به این موضوع نشده است. سرپرسی سایکس(7) مؤلف تاریخ ایران که یادداشتهای جان التون(8) و هانوی(9) را که معاصر شهریار بزرگ افشار بوده‌اند مطالعه کرده در این باره می‌نویسد:
«نادرشاه اولین پادشاه ایران است که ارزش نیروی دریایی را درک نمود و از این حیث شایسته احترام است. دریاسالار سواره(دریا بیگی) با آنکه وقتی که به این شغل تعیین شد هیچ کشتی ندیده بود مع هذا از سیاست و رویة دریایی نادر شدیداً پشتیبانی می‌کرد در ژانویه سال 1743 التون به ریاست کل کشتی سازی تعیین و به لقب جمال بیک ملقب گردید. هانوی در این مورد می‌گوید: (محرک نادر در قسمت تأسیس نیروی دریایی عشق و علاقه او در بدست گرفتن تجارت و سلطة دریاییخزر بوده است).

التون یک داهیه‌ای بود او مرکز ستاد خود را در لنگرود بندر لاهیجان که دارای آب و هوای طاعونی بود تأسیس نمود و برای از بین بردن تمام مشکلات جداً مشغول به کار شد الوارها را از جنگل بریده و به ساحل رسانید پارچه‌های بادبان را از پنبه بافته طناب‌ها را از لیف کتان درست کرد و چون در آن نواحی لنگری پیدا نمی‌شد به تجسس و جستجوی آن پرداخت اهالی محل که بدون دریافت مزد کار می‌کردند نسبت به این بیگاری و کار اجباری بدون اجرت سخت دشمن بودند اما التون که فقط یک نجار انگلیسی چند روسی و چند هندی در اختیار داشت یک کشتی که بیست و سه پارو داشت به آن انداخت(10). حکومت روسیه فعالیت‌های دریایی ایران و نادر شاه را با نظر خصمانه می‌نگریست اما التون پس از قتل ارباب خود در آنجا باقی ماند تا اینکه در شورش سال 1751 کشته شد و پس از مرگ او تمامی نقشة ایجاد نیروی دریایی از بین رفت».
در دوره قاجاریه ب این نواحی چندان توجهی نمی‌شد حتی در اواخر همین دوره به علت نابسامانی اوضاع داخلی لنگرود و نواحی اطراف آن صحنة پیکار و کشمش‌های گردنکشانی بود که هریک سودای خانی در مخیله خود می‌پروراندند.
ترقیات این شهر با روی کار آمدن رضا شاه  آغاز می‌گردد البته به علت شروع جنگ جهانی دوم مجال انجام شهر سازی با اسلوب جدید در لنگرود حاصل نگردید ولی در سالهای اخیر بیش از پیش این شهر با حومة آن به ترقیات و پیشرفتهای سریعی نایل آمده‌اند.

محصولات این شهرستان عبارتند از چای و برنج و کنف و ابریشم و سیفیجات خربزه‌آن به علت شیرینی و خوبی جنس در سراسر شمال ایران مشهور است. روستاییان در دهات و قصبات اطراف با وسایل نقلیه مختلف من جمله قایق محصولات خود را به لنگرود می‌آورند. این قایقهای کوچک که اغلب آنها ارتفاعشان تا سطح آب از 40 سانتیمتر تجاوز نمی‌کند به زبان محلی نو(11)(Now) خوانده می‌شود. روستاییان پس از فروش فرآورده‌های خود با خرید قند و شکر و قماش و سایر مایحتاج ضروری به روستاها باز می‌گردند معمولاً روزهای دوشنبه و چهارشنبه هنگام تشکیل بازار عمومی است که در دهات گیلان به آن گوراب Gourab می‌گویند.

آنچه در این شهر و سایر شهرهای گیلان جلب توجه می‌کند پوشش اغلب خانه‌ها بوسیله سفال(12) است که آنها را از سایر شهرهای ایران متمایز می‌سازد ولی اندک اندک پوشش فلزی(شیروانی) جای سفال را خواهد گرفت…..

بناهای تاریخی لنگرود
در لنگرود و اطراف آن بناهای تاریخی متعددی وجود داشته است که اکنون اثری از آنها برجای نیست آب و هوای مرطوب این ناحیه استفاده از مصالح ساختمانی کم دوام ایجاد حریق‌های مکرر و عدم توجه مردم سبب نابودی آنها گشته است. در برخی از موارد مسئولان امور شهر نیز خود عامل اصلی ویرانی و نابودی این آثار بوده‌اند(13).

از آنچه بر جای مانده است پاره‌ای را برگزیده‌ایم و مشخصات آنها را به اختصار بیان می‌کنیم:
1-پل شاه عباسی لنگرود:
در مورد اینکه واقعاً این پل به دستور شاه عباس اول ساخته شده است جای تردید وجود دارد زیرا در کتب تاریخ نویسان و وقایع نگاران آن عهد من جمله عالم آرای عباسی و کتب دوره‌های بعد اشاره‌ای به این موضوع نشده است ولی سبک بنا و مواد و مصالحی که در آن بکار رفته و مسافرتهای شاه بزرگ صفوی به این ناحیه جهت تفریح و تفرج و یا سرکوبی مخالفان خود(14) و عقیده مردم محل، امکان ایجاد آن بوسیله وی می‌رود.
مردم لنگرود که اغلب به پل(کرپی por py) می‌گویند آن را خشت پل می‌خوانند(15).
مصالح ساختمانی آن تنها خشت پخته آجر و ساروج است و هیچ گونه تزئیناتی ندارد. پل دارای دو دهانه(چشمه) بزرگ است در پایة اصلی آنکه در آب است دو دهانه کوچک دیگری هم مانند طاقنماهایی برروی یکدیگر تعبیه کرده‌اند که در صورت بالا آمدن سطح آب رودخانه و عبور آن از آنها به بدنه و دیوارة پل لطمه‌ای نزند. چهار طاقچة کوچک هم در دو سمت پل و در دو سوی طاقنمای فوقانی وجود دارد.
ارتفاع خشت پل بیش از 5/12 متر و عرض و طول آن 4 و 5/16 متر است در مورد علت مرتفع بودن این پل باید گفت که اولاً به سبب عبور کشتی‌های بادبانی قدیم(16) از زیر آن بوده و در ثانی هنگام طغیان رودخانه سطح آب بسیار بالا می‌آید و زیادی ارتفاع پل مسلماً مانع از خرابی و نابودی آن شده است.
سبک ساختمانی و سازنده اصلی بنا
آنچه که مسلم است اینست که این معروفترین بنای سبک مغولی دارای اختصاصات بناهای مغولی نیست و سبک ایرانی هند بخوانیم6 که از عالیترین سرچشمه ذوق و هنر عصر مغولان هند یعنی دوران صفوی مایه گرفته است7 . تمام باستان شناسان و محققان مختلف که درباره تاج محل تحقیق کرده اند معماربهتر است که آنرا بعنوان معرف اصلی بنا را ایرانی دانسته اند،دانشمندان معاصر هند معتقدند که مدل ساختمان تاج محل،مقبره همایون در دهلی و مقبره سکندر لودی است که آنهم در دهلی واقع شده است. سادات لودی اصلاً افغانی بودند و از 1414 تا1444در دهلی سلطنت کردند،مقبره سکندر عبارتست از یک بنای چهارگوش که هر طرفش را سه طاق تشکیل داده است و از لحاظ معماری و تزئین دارای ارزش مهمی نیست بدیهی است لودی‌ها برای ساختن بناهای مختلف خود در هند از معماران و سبک‌های (خراسانی) استفاده می‌کرده اند،بنای دیگر که مدل اصلی بنای تاج می‌باشد مقبره همایون واقع در محله نظام الدین در شهر دهلی نو است،همایون مدتی به اتفاق عیال خود حمیده بانوبیگم معروف به حاجی بگوم در دربار شاه طهماسب بسر برد و پس از بدست آوردن سلطنت به شدت تحت تأثیر هنر و معماری ایرانی قرار گرفت.
پل خشتي لنگرود
پل خشتي لنگرود روي رودخانه لنگرود و از خشت و آجر ساخته شده است.
اين پل، معروفترین بنای تاریخی لنگرود است و با نام محلـي «خشته پورد» معروف است.
اين رودخانه از يکي از آبراه‌هاي سفيدرود سرچشـمه مي‌گيرد و كامـلا از مركز شهر لنگرود مي‌گذرد.
پل خشتي لنگرود از آنجا كه در مركز شهر و در جاي منـاسبي قرار دارد كماكان از اهـميت رفت و آمـد خاصي برخوردار است.
اين پل به خـاطر جنس مواد به كاررفته و شكل خاص آن، هميشه مورد توجه و اهميت بوده است.
طول اين پل بيشتر از 37 متر و عرض آن 4.5 متر و ارتفاع بلندترين نقطه پل از سطـح رودخانه 9.75 سانتي مترمي باشد و داراي 2 دهانه فراخ است.
پل خشتي لنگرود، «فشکالي محله» را به «راه پشته»؛ دو تا از محله‌هاي بزرگ شهر لنگرود، وصل مي‌كند. پل خشتي لنگرود را شخصي به نام حاجي آقا پرد و به دستور حاجي آقا بزرگ منجم باشي، در زمان سلطنت فتحعلي شاه، ساخته است.

ابر تگ‌ها: لنگرود آثار تاریخی لنگرود پل خشتی منزل قدیم منجم باشی وادی لنگرود چاف چمخاله مساجد لنگرود بقعه آقاسید عبدالله جمعیت لنگرود سایت رسمی لنگرود اخبار لنگرود طبیعت لنگرود جاذبه های تاریخی لنگرود بازارهای محلی لنگرود

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 1816
 • نويسنده: yfd
 • تاريخ: 22 آذر 1388
22 آذر 1388

مجموعه آثار شیخ بهایی

دسته بندی: ⥀ شعر و متون ادبي

ای آنکه دلم غیر جفای تو ندید       وی از تو حکایت وفا کس نشنید
قربان سرت شوم، بگو از ره لطف    لعلت، به دلم چه گفت کز من برمید

 
 
 
 
 
 

ابر تگ‌ها: شيخ بهايي فال نامه جامعه عباسي كشكول نان و حلوا نان و پنير رباعيات شيخ بهايي شير وشكر كتاب Poetry Sheikh Bahai

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 215
 • نويسنده: karkas
 • تاريخ: 10 آذر 1388
10 آذر 1388

اس ام اس های تسلیت ایام محرم

دسته بندی: ⥀اس ام اس

هر دم به گوشم مي‌رسد ، آواي زنگ قافله
اين قافله تا کربلا ديگر ندارد فاصله
يک زن ميان محملي، اندر غم و تاب و تب است
اين زن صدايش آشناست،اي واي من او زينب است
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
باز محرم رسيد، ماه عزاي حسين
سينه ي ما مي شود، کرب و بلاي حسين
کاش که ترکم شود غفلت و جرم و گناه
تا که بگيرم صفا، من ز صفاي حسين
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
پرسيدم از هلال چرا قامتت خم است؟
آهي کشيد و گفت ماه محرم است
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
ديباچه ي عشق و عاشقي باز شود
دل ها همه آماده ي پرواز شود
با بوي محرم الحرام تو حسين
ايام عزا و غصه آغاز شود
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
عالم همه قطره اند و درياست حسين
خوبان همه بنده اند و مولاست حسين
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
خنده کنان مي رود روز جزا در بهشت
هر که به دنيا کند گريه براي حسين
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
محرم آمد و ماه عزا شد
مه جانبازي خون خدا شد
جوانمردان عالم را بگوييد
دوباره شور عاشورا به پا شد
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
باز محرم رسيد، ماه عزاي حسين
سينه‌ي ما مي‌شود، کرب و بلاي حسين
کاش که ترکم شود غفلت و جرم و گناه
تا که بگيرم صفا، من ز صفاي حسين
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
شهيد مطهري :
شهادت امام حسين (ع) به دست يزيديان شهادت تن و بعد به دست اهل منبر. شهادت هدف بود... مکتب امام، مکتب گنهکارسازي نيست بلکه ادامه مکتب أنبياست... عظمت حادثه از لحاظ ابن‏زياد نيست، از عظمت امام است؛ عظمت سعادت است نه عظمت شقاوت...
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
*سلام بر امير کارواني که به حج مي‏رود تا کعبه‏ي شش گوشه بنا کند، اينجا صفا ساقي لب تشنه است و طواف زير سُم اسبان و تقصير سر دادن است، اينجا قرباني بهتر از علي اکبر نخواهي يافت و عجب اينکه سر حسين هدف رمي جمرات است .
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
عاقبت مدفن ما کرب ‏و‏ بلا خواهد شد           قبله‏ي سوم ما کرب‏ و‏ بلا خواهد شد
برف سهل است گر سنگ ببارد هر شب        مجلس گرم عزاي تو به پا‏خواهد شد
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
بخشودگي اهل گنه در صف محشر، وابسته به يک گردش چشمان حسين (ع) است.
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
اللهم إني أعوذ بک من الکرب و البلا
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
منزلگاه عشاق دل‏آگاه حسين است        بي راه نرو! ساده ترين راه حسين است
از مردم گمراه جهان راه مجوييد          نزديکترين راه به ولله حسين است
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
عالم آرا دلربايي مي کند                 او حسين است و خدايي مي کند
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
از آسمان غم و غصه اين ندا آمد                 عزيز حضرت زهرا (س) به کربلا آمد
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
قيامت بي حسين غوغا ندارد                        شفاعت بي حسين معنا ندارد
حسيني باش که در محشر نگويند                        چرا پرونده ات امضاء ندارد
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
ای به دل بسته ، قدری آهسته
کن مدارا با ، زینب خسته
...یا حسین مظلوم
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
يه جائیه تو دنیا همه براش می میرن
تموم حاجتا رو همه از می گیرن
بین دو نهر آبه ، یه سرزمین خشکه
شمیم باغ و لاله اش خوشبو ز عط مُشکه
شبای جمعه زهرا زائر این زمینه
سینه زن حسینه ، یل ام البنینه
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
دوست دارم هر چی دارم بدم به راه تو حسین
تا که سینه خیز بیام میون بین الحرمین
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
السلام ای وادی کرببلا
السلام ای سرزمین پر بلا
السلام ای جلوه گاه ذوالمنن
السلام ای کشته های بی کفن
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
کاش بودیم آن زمان کاری کنیم
از تو و طفلان تو یاری کنیم
کاش ما هم کربلایی می شدیم
در رکاب تو فدایی می شدیم
السلام علیک یا ابا عبدالله
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
كربلا لبريز عطر ياس شد. . . .نوبت جانبازی عباس شد
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
نازم آن آموزگاری را که در یک نصف روز
دانش‌آموزان عالم را همه دانا کند
ابتدا قانون آزادی نویسد بر زمین
بعد از آن با خون هفتاد و دو تن امضا کند
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
دل را اگر از حسين بگيرم چه كنم
بی عشق حسين اگر بميرم چه كنم
فردا كه كسی را به كسی كاری نيست
دامان حسين اگر نگيرم چه كنم
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
گويند كه در روز قيامت علمدار شفاعت زهراست . . . علم فاطمه دست قلم عباس است
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
فرشته‌ها از امشب صبوی غم می‌نوشن
دوباره اهل جنت پیرهن سیاه می‌پوشن
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
با آب طلا نام حسین قاب کنید
با نام حسین یادی از آب کنید
خواهید مه سربلند و جاوید شوید
تا آخر عمر تکیه بر ارباب کنید
فرا رسیدن ماه محرم تسلیت باد
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
باز محرم شدو دلها شکست از غم زینب دل زهرا شکست
باز محرم شد و لب تشنه شد از عطش خاک کمرها شکست
آب در این تشنگی از خود گذشت دجله به خون شد دل صحرا شکست
قاسم ولیلا همه در خون شدند این چه غمی بود که دنیا شکست
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
محرم ماه غم نيست ماه عشق است محرم مَحرم درد حسين است
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
ترسم که کند شفاعت از قاتل خويش . . . از بس که کَرَم دارد و آقاست حسين
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
با خدا عباس وقتی دست داد . . . هر دو دست خویش را از دست داد
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
منزلگه عشاق دل آگاه حسين است . . . بيراهه نرو ساده‌ترين راه حسين است
از مردم گمراه جهان راه نجوييد . . . نزديکترين راه به الله حسين است
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
گويند كه در روز قيامت علمدار شفاعت زهراست . . . علم فاطمه دست قلم عباس است
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
علي يك دسته گل از ياس آورد
ز طوبي شاخه ي احساس آورد
ميان باغي از گل هاي زهراخوشا ام البنين عباس آورد
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
عطری که از حوالی پرچم وزیده است . . . ما را به سمت آقا کشیده است
از صحن هر حسینیه تا صحن کربلا . . . صد کوچه وا کنید محرم رسیده است
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
هر دم به گوشم می‌رسد ، آوای زنگ قافله . . . این قافله تا کربلا دیگر ندارد فاصله
يک زن ميان محملی،اندر غم و تاب و تب است . . . اين زن صدايش آشناست،ای وای
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
دانی از چه رو گاه گاه آيد زلزله . . . چون زمين هم می‌كند با نام زينب هلهله
دانی از چه رو گاه گاه توفان می‌شود . . . صحنه جنگيدن عباس اكران می‌شود
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
خاک حسین بوی وفا می دهد . . . تربت عشق است شفا می‌دهد
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
خنده كنان می‌رود روز جزا در بهشت . . . هر كه به دنيا كند گريه برای حسین
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
سعی کن حرص و طمع خانه‌خرابت نکند . . . غافل از واقعه روز حسابت نکند
ای که دم می‌زنی از عشق حسين بن علی . . . آنچنان باش که ارباب جوابت نکند
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
آنان که حسین را خدای خود پندارند . . . کفرش به کنار عجب خدایی دارند
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
كربلا لبريز عطر ياس شد. . . .نوبت جانبازي عباس شد
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
برای باغبان یاس آفریدند . . . علی را أشجع الناس آفریدند
وفا داری و مردی و شجاعت . . . یکی کردند و عباس آفریدند
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
پير همه بود اگرچه او كودك بود
صبرش ز غريبي پدر اندك بود
مي كرد به ني اشاره مي گفت رباب
اي كاش سر نيزه كمي كوچك بود
فرا رسيدن ايام ماه محرم را تسليت مي گوييم
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
با نام حسين به سينه ها گل بزنيد
از اشك به بارگاه او پل بزنيد
گوييد كه هر زمان گرفتار شديد
بر دامن ما دست توسل بزنيد
التماس دعا، عزا دار امام حسين
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
هفتادو دو مجنون زلیلی شده عاقل
هفتادو دو فرهاد به شیرین شده واصل
هیهات که جان گیرد از آنها ملک الموت
جان دست حسین است نه بازیچه قاتل
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
فرش بر رونق بازار حسين مي نازد
عرش بر جلوه رخسار حسين مي نازد
ابر بر اشك عزادار حسين مي نازد
قبر شش گوشه به زوار حسين مي نازد
كربلا هم به علمدار حسين مي نازد
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
می گویید شیشه ها احساس ندارند. ولی هنگامی که با انگشت روی شیشه ی بخار گرفته نوشتم یا حسین آرام گریست
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
- آبروی حسین به كهكشان می ارزد
یك موی حسین بر دو جهان می ارزد
گفتم كه بگو بهشت را قیمت چیست
گفتا كه حسین بیش از آن می ارزد
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
نام من سرباز کوي عترت است
دوره آموزشي ام هيئت است
پــادگــانم چــادري شــد وصــله دار
سر درش عکس علي با ذوالفقار
ارتش حيــدر محــل خدمتم
بهر جانبازي پي هر فرصتم
نقش سردوشي من يا فاطمه است
قمقمه ام پر ز آب علقمه است
رنــگ پيراهــن نه رنــگ خاکــي است
زينب آن را دوخته پس مشکي است
اسـم رمز حمله ام ياس علــي
افسر مافوقم عباس علي (ع)
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
عالم همه محو گل رخسار حسين است
ذرات جهان درعجب از كار حسين است
داني كه چرا خانه ي حق گشته سيه پوش
يعني كه خداي تو عزادار حسين است
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
امام سجاد (ع) : هر مؤمني كه بگريد بر قتل حسين (ع) به نحوي كه اشك بر چهره اش جاري شود ، خداوند او را جاودانه در خانه اي از خانه هاي بهشت جا مي دهد
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
ماه خون ماه اشك ماه ماتم شد ، بر دل فاطمه داغ عالم شد . فرا رسیدن ماه محرم را به عزادارن راستینش تسلیت عرض میكنم
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
به سر غیر از تو سودایی ندارم یا حسین جان
به حسين جز تو تمنایی ندارم یا حسین جان
خدا داند كه در بازار عشقت
به جز جان هیچ كالایی ندارم یا حسین جان
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
يا حسين غريب مادر تويي ارباب دل من
يه گوشه چشم تو بسه واسه حل مشكل من
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
آن تشنگي كه كربلاييان كشيده اند, تشنگي راز است: حسين از دست يار مي نوشد و ما از دست حسين
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
خنده كنان مي رود روز جزا در بهشت
هر كه به دنيا كند گريه براي حسين
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
آهای عطر گل یاس آهای خدای احساس - تموم زندگیم فدای یک نگاه عباس
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
دل من غصه نخور ، يك روز آقاتو مي‌بيني - ميري تا كربلا ، كنار ارباب مي‌شيني
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
من به ياد عطر آب علقمه مي‌شم هوايي ، مي‌رمو و داد مي‌زنم تو كربلا به ياد ساقي
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
اگه تو را نبينم من مي‌ميرم حسين ، وقتي دارم مي‌ميرم سراغتو من مي‌گيرم حسين
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------
دلم مي خواد آقا جون كربلاتو ببينم ---- بيام پائين پاي ابوفاضل بشينم
---------- اس ام اس تسلیت ایام محرم -------------------

با تشکر
امیر حسن زاده


ابر تگ‌ها: اس ام اس تسلیت. ایام محرم. پيامك

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 171
 • نويسنده: karkas
 • تاريخ: 10 آذر 1388
10 آذر 1388

اس ام اس های تبریک روز معلم 1

دسته بندی: ⥀اس ام اس

هر چیز به معیاری سنجیده شود لیکن
من درد و محبت را معیار نمی بینم
ژرفای محبت را در کار چو طی کردم
بهتر ز تو شاگردم من یار نمی بینم
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
ای که الفبای زندگی را از سرچشمه نگاهت آموحتم ...
معلم عزیز روزت مبارک
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
روز معلم یادآور شکوه و عظمت زنان و مردان پاکباخته ای است که در طول تاریخ در عرصه ی تعلیم و تربیت زیباترین جلوه های عشق و ایثار را به نمایش گذاشته اند
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
معلمی شغل نیست . عشق است . ذوق است .ایثار و فداکاریست . اگر به عنوان شغل به آن می نگری رهایش ساز و اگر عشق توست ، بر تو مبارک باد
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
اگر کسی بتواند معلم خوبی باشد ، خیانت کرده است اگر به کار خوب دیگری بپردازد . چرا که معلمی مقام پیغمبری و تعلیم مقام خدایی است .
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
یاد و خاطره قافله سالار معلمان شهید ؛ فیلسوف فرزانه آیت الله مرتضی مطهری و روز معلم گرامی و جاودانه باد
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
دیروز میگفتم:
مشقهایم را خط بزن ... مرا مزن
روی تخته خط بکش ... گوشم را مکش
مهر را در دلم جاری بکن ... جریمه مکن
هر چه تکلیف میخواهی بگیر ... امتحان سخت مگیر
اما کنون...
مرا بزن ... گوشم را بکش .. جریمه بکن .. امتحان سخت بگیر
مرا یک لحظه به دوران خوب مدرسه باز گردان
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
وزیر اموزش و پرورش اعلام کرد:
معلمینی که چون شمع می سوزند
تا پایان سال 98 گازسوز خواهند شد
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
یادمه روز معلم در روی تخته سیاه کلاس نوشته بود:
معلم مانند شمعی است که می سوزد و دود میکنه
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
معلم اضیظم
عذ اینکه به من خاندن و نوشطن عاموخطی حذار بار اضط ممنونم!
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
تو ستاره پردازی ستاره هارا نقش میبندی جلا میدهی
و در آسمان زندگی رها میکنی
و من ستاره ی کم سوی دست نشانده ی تو ام ای معلم
مرا روشن ترین ستاره ی عالم کن
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
وقتی معلم پرسید عشق چند بخشه؟
گفتم: یه بخشه ،
اما وقتی تو رو دیدم فهمیدم عشق سه بخشه
1-عطش دیدن تو۲- شوق با تو بودن ۳-اندوه بی تو بودن
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
روزهای اول تحصیل درمکتب عشق مدام با خودم مرور میکردم
عشق یعنی حاصل جمع دل عاشق ومعشوق.
عشق یعنی ضرب در ضربان یار.
کاش ازعشقم درپرانتزنگهداری میکردم
افسوس که دیر شده ودرعاشقی مشروط شدم
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
هر چیز به معیاری سنجیده شود لیکن
من درد و محبت را معیار نمی بینم
ژرفای محبت را در کار چو طی کردم
بهتر ز تو شاگردم من یار نمی بینم
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
ای که الفبای زندگی را از سرچشمه نگاهت آموحتم...
معلم عزیز روزت مبارک
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
اگر کسی بتواند معلم خوبی باشد ، خیانت کرده است اگر به کار خوب دیگری بپردازد . چرا که معلمی مقام پیغمبری و تعلیم مقام خدایی است .
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------
یاد و خاطره قافله سالار معلمان شهید ؛ فیلسوف فرزانه آیت الله مرتضی مطهری و روز معلم گرامی و جاودانه باد
----------  اس ام اس تبریک روز معلم -------------------

با تشکر
امیر حسن زادهابر تگ‌ها: اس ام اس تبریک روز معلم پيامك

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 189
 • نويسنده: karkas
 • تاريخ: 10 آذر 1388
10 آذر 1388

اس ام اس دل شكستن

دسته بندی: ⥀اس ام اس

از قديما گفتن کوه هرگز به کوه نميرسه دل بسوزون ولي بدون آدم به آدم ميرسه
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
ديگه بي تو نمي ميرم...
توئم با بي کسيت سر کن
تو حقت بدتر از اينه که دل تنگم بموني...
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
گفتمش دل مي خري؟ پرسيد چند؟ گفتمش دل مال تو تنها بخند! خنده کرد و دل زدستانم ربود. تا به خود بازآمدم، او رفته بود! دل زدستش روي خاک افتاده بود! جاي پايش روي دل جامانده بود...
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
خودت رفتي ولي عشقت نرفته... من عاشق تر شدم هفته به هفته
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
از تو دلگيرم...از عاشقي سيرم...درسته بي تو ميميرم...ولي ايندفعه ميرم
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
چو کس با زبان دلم آشنا نيست
چه بهتر که از شکوه خاموش باشم
چو ياري مرا نيست همدرد ، بهتر
که از ياد ياران فراموش باشم
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
حيف اين چشمهام که براي چون توي بي ارزشي اشک ريخت!
و چه ساده دلم که هنوزم دوست داره
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
از دست رفيقان عقرب صفت دوستي با مار كبري آرزوست
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
هر کي دلتو شکست صداشو در نيار يه روز دلش مي شکنه صداش در مياد
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
کسي چه مي داند شايد، اين قدر همديگر را دوست نمي داشتيم اگر از دور به تماشاي روح هم نمي نشستيم . کسي چه مي داند اگر آسمان ما را جدا نمي کرد شايد، اين قدر به هم نزديک نبوديم
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
با من كه شكسته ام كمي راه بيا
بالي بگشا و گاه و بي گاه بيا
آزرده مشو بيا گناه از من بود
گفتم كه مقصرم تو كوتاه بيا
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
با نگاهي سرد و خسته چگونه توانيم به مرگ اين قصه رسيم
بگذار به انتها برسيم بعد بشكنيم
سكوت را بهانه نكن
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
خستگي دليل از پا ماندن نيست
به جاي من قفل سكوتم را بشكن
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
مرا درياب
خواستم بر غم بتازم فرصتي پيدا نكردم
فرصتي آمد به دستم مهلتي پيدا نكردم
خواستم در خلوتي با محرمي رازي بگويم
هم كلامي محرمي هم صحبتي پيدا نكردم
 ---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
سوختم باران بزن شايد تو خاموشم كني
شايد امشب سوزش اين زخم ها را كم كني
آه باران من سراپاي وجودم آتش است
پس بزن باران بزن شايد تو خاموشم كني
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
در همان دقايق عزيزي كه چون باد در گذر بودند
و به دست غارتگران زمان نابود مي شدند
تنها آرزوي من بي دل اين بود كه
فراموشم نكني
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
كوليان چادرنشين قبيله سياه چشمانت به كدامين زبان سخن مي گويند
كه هرگز نگاهم را نمي خوانند
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
چقدر سخته وقتي كه دلت ميخواد سرت رو به ديواري تكيه بدي باز همون ديواري باشه كه يك بار زيرآوار غرورش له شدي...!
چقدر سخته تو خيالت ساعت ها باهاش حرف بزني اما وقتي ديديش هيچ چيزي نتوني بگي جز سلام...!
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
چقدر سخته وقتي پشتت بهشه دونه هاي اشك گونه هات رو خيس كنه اما مجبور باشي بخندي تا نفهمه هنوزم دوستش داري...!
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
چقدر سخته تو چشماي كسي كه تمام عشقت رو ازت دزديد و به جاش يه زخم هميشگي به قلبت هديه داد زل بزني و به جاي اينكه لبريز كينه و نفرت بشي حس كني كه هنوزم دوستش داري...!
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
چقدر سخته گل آرزوهات رو تو باغ ديگري ببيني و هزار بار تو خودت بشكني و اون وقت آروم زير لب بگي
گل من باغچه نو مبارك...!
---------- اس ام اس دل شكستن -------------------
با تشکر
امیر حسن زاده


ابر تگ‌ها: اس ام اس دل شكستن پيامك

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 1944
 • نويسنده: karkas
 • تاريخ: 8 آذر 1388
8 آذر 1388

بلندترين و كوتاه ترين انسان روي زمين

دسته بندی: عکسهاي ديدني

بلندقدترین و کوتاه قدترین مردان جهان
 
بلندقدترین و کوتاه قدترین مردان جهان در مراسم سالگرد گینس، کتاب رکوردهای جهان، همدیگر را در پایتخت انگلیس، دیدند و عکس های یادگاری انداختند. «سلطان کوسن»، کشاورز و اهل آنکاراست که با هشت فوت و یک اینچ، بلندقدترین مرد جهان است. «چاندرا دنگی»،مرد ساکن نپال، به عنوان کوتاه قدترین انسان توسط دانشمندان، شناسایی شده است. به گزارش پارس ناز دانشمندان معقدند که دانگی کوتاه ترین مرد تاریخ انسان است. چاندار باهادور دانگی مرد ۷۲ ساله نپالی سعی می کند با داشتن ۵۳ سانتی متر قد و ۱۲ کیلو گرم وزن، لقب کوتاه ترین مرد جهان را از آن خود کند.
 این زوج عجیب، در مراسم شصتمین سالگرد کتاب گینس که در لندن برگزار شد، همدیگر را ملاقات کردند.
 
http://s9.picofile.com/file/8277933484/ghad1.jpg
http://s9.picofile.com/file/8277933526/ghad2.jpg
 
 
چاندرا دنگی در حال فعاليت هاي روزمره:
 
 http://s8.picofile.com/file/8277935034/ghad4.jpg
عروسی قد بلندترین مرد دنیا (+عکس)
سلطان کوسن لقب بلند قدترین مرد جهان را وقتی کسب کرد که با قد 2 متر و 51 سانتی متری اش رکورددار قد بلندهای گینس شد. با این حال سلطان وقتی به 30 سالگی رسید به جای آن که دنبال قدبلندترین زنان دنیا،زنی با قد 169 سانتی متر را به همسری انتخاب کرد.
عروسی سلطان کوسن و مروه در روستای محل تولدشان در نزدیکی شهر ماردین ترکیه با حفظ تمام سنت ها و آداب و رسوم محلی برگزار شد. مروه اصلیت سوریه ای دارد و 10 سالی از سلطان کوسن کم سن تر و 82 سانت از او کوتاه تر است. با این ازدواج، مروه رکورد نه چندان رسمی اش را از چنگ رقیب چینی خود بیرون آورد و عنوان همسر بلندقدترین مرد دنیا را به خود اختصاص داد.
 
http://s8.picofile.com/file/8277933576/ghad3.jpg

ابر تگ‌ها: بلندترين انسان قد بلندترين انسان